10 kroků ke správnému výběru kola
Nemáte-li žádnou představu, zvolte zavedenou prodejnu
Pokuste se při nakupování kola vyhnout velkým řetězcům a univerzálním sportovním prodejnám. V menších a specializovaných prodejnách obvykle pracují nadšení cyklisté, kteří se nesnaží vám za každou cenu vnutit něco, co nechcete nebo nepotřebujete.
Vyberte základní kategorii kola
Představte si, na co chcete kolo hlavně používat. Existuje několik základních typů kol, se kterými se můžete setkat:
Horské kolo (MTB)
Tento druh kola zvolíte hlavně v případě, že se chcete pohybovat převážně v terénu a po nezpevněných cestách. Horská kola jsou odolné robustní stroje vhodné ke zdolávání nejtěžšího terénu. Podle vlastní preference si můžete vybrat i stupeň odpružení a regulovat tak sílu rázů přenášených na jezdce.
Silniční kolo
Design silničních kol je určován nízkou hmotností a aerodynamikou. Na hladkém povrchu s ním dosáhnete hranice vlastních možností. Pro jezdce preferující zážitek z rychlosti a silný zážitek je silniční kolo jasnou volbou.
Krosové kolo
Ideální kompromis hodící se jak pro použití na silnici, ale i na nezpevněném povrchu. Ideální kolo pro začátečníky, kteří ještě hledají svůj styl jízdy. Krosové kolo se hodí pro volnočasové vyjížďky, delší výlety, cesty do práce i středně náročné expedice.
Milujete cyklistiku, ale nebaví vás dlouho šlapat do kopce? Zvolte elektrokolo! Získáte tak větší akční rádius při stejné vynaložené energii. Dojedete dále a rychleji. Elektrokolo vydrží na jedno nabití i více než 150km a díky tomu si troufnete i na expedice, na které byste si s normálním kolem jen tak netroufli. Navíc svůj výkon snadno srovnáte i s profesionálním sportovcem.
Promyslete velikost kol
Velikost kola je vždy udávána v palcích. Setkáte-li se v popisu kola s hodnotou mezi 26" a 29", jedná se právě o průměr kol. V současnosti jsou velkým hitem sportovní 29" kola, která snadno zdolávají překážky a obtížný terén. Hodí se především pro robustnější sportovce s vyšší vahou nebo cyklisty, kteří už mají něco málo odježděno. Menší průměry kol dovolují jezdcům rychleji akcelerovat a měnit styl jízdy doslova každou vteřinu. Pokud teprve vybíráte své první kolo, je dobré se přiklonit ke středovým hodnotám. Zohledněte také svou tělesnou výšku a konstituci a požadovanou váhu celého kola.
Určete výšku kola
Jak určíte správnou celkovou výšku kola? Pokud se obkročmo postavíte nad rámovou trubku, mělo by vám mezi touto trubkou a rozkrokem zbývat zhruba 5cm místa. Pokud nemáte dokonale vyváženou postavu (např. delší trup), mohou se tu vyskytnou jisté odchylky, které doladíte správným tvarem rámu.
Zvolte správnou velikost a materiál rámu
Zatímco kola a ostatní doplňky můžete poměrně levně vyměnit, rám vám nejspíše nějakou dobu zůstane, proto jeho výběru a kvalitě věnujte pozornost. Velikost rámu se nejčastěji udává v palcích nebo je označena písmeny S,M,L,XL a XXL podobně jako při výběru oblečení. Orientačně se tak můžete držet velikosti, kterou vám poradí visačka vašeho sportovního dresu.
Materiál rámu je jedním z určujících prvků pro celkovou váhu kola. Moderní hliníkové rámy v současné době nabízejí skvělé vlastnosti za dobrou cenu. Pokud si ale chcete dopřát potěšení za špičkového materiálu, jděte do karbonu! Potěší vás neuvěřitelně nízkou hmotností.
Zamyslete se nad preferovanou pozicí při jízdě
Pokud si chcete patřičně užít sváteční vyjížďkové jízdy nebo už nepatříte mezi nejmladší závodníky, budete si chtít na kole zajistit pohodlí vzpřímenějším posezem. Vyrážíte-li na tvrdý trénink, budete chtít na kole spíše “ležet” a využít tak svou sílu na maximum. Podle toho vyberte rám požadované délky a vše dolaďte správně zvoleným představcem a výškou sedátka. Pro silniční kola obecně volte představec delší, pro horská kratší. U horských kol tak dosáhnete lepší ovladatelnosti a možnosti snadno přizvednout přední kolo před očekávanou překážkou. Nezapomínejte, že vždy jde o nalezení ideální pozice a nebojte se vyzkoušet více délek.
Zhodnoťte stav svého bankovního konta
Nebudeme si nic nalhávat, ekonomická stránka věci bude vždy určujícím faktorem. Udělejte si drobný průzkum a stanovte cenové rozpětí, ve kterém by se vaše kolo mělo pohybovat. Podle toho volte kompromisy nebo přidávejte kvalitnější komponenty. Nebojte se udělat si radost - zvláště za lehčí rám a odpruženou vidlici v budoucnu rozhodně oceníte.
Pozastavte se nad ostatními komponenty a doplňky
Jízdní kolo, to samozřejmě není jen rám a kola. Po výběru základní kostry je třeba váš stroj oživit přidáním brzd, přehazovačky, sedla a dalších důležitých drobností. Váš prodejce bude nejlépe vědět, jaký komponent v dané cenové relaci vám doporučit. Obecně platí nepřímá úměra: čím vyšší cena, tím nižší váha. Pár ušetřených gramů bude ale nejspíš zajímat profesionální závodníky.
Běžný sportovec bude nejspíš řešit nášlapy. Na vyjížďky s rodinou a občasné výlety zřejmě postačí klasické pedály. Při častějším tréningu ale téměř vždy skončíte u zacvakávacích nášlapů. Nejenže využijete svou energii na maximum, stanete se živým celkem a vaše kolo vás podrží i ve chvílích, kdy byste to už nečekali.
Myslete na všechno- zároveň s novým kolem byste domů měli přinést i helmu a případně další chrániče. Nezapomeňte na odrazky, světla a ostatní bezpečnostní prvky.
Vybírejte srdcem
Kolo by se vám mělo na první pohled líbit, jezdec i stroj by si měli takzvaně padnout do oka. Pokud vaše první testovací jízda nebude to pravé, neunáhlujte se. Vezměte si jen takové kolo, které vám bude na 100% vyhovovat.