Baterie elektrokola, díl. I.

battery

Baterie je jednou z nejdůležitějších součástí elektrokola. Jedná se nejčastěji o nejdražší komponentu, která je zároveň nejvíce náchylná na poškození v důsledku špatného zacházení. Co byste tedy měli dělat, aby vám baterie co nejdéle vydržela?

V první řadě dodržujte návod k použití! Ke každému elektrokolu je dodáván návod, ve kterém se mimo jiné dočtete podrobnosti o přístupu k akumulátorům. Nesprávným zacházením můžete baterii poškodit a snížit tak její kapacitu.

Většina prodávaných elektrokol obsahuje Li-ion baterie. Lithium-iontové akumulátory není vhodné úplně vybíjet ani přebíjet. Držte se této jednoduché poučky a baterie vám vydrží déle. Co to znamená v praxi? Baterii elektrokola byste nikdy neměli úplně vybít. Pokud podnikáte delší výlety, nezapomeňte si udělat přestávku na dobíjení baterií. Ideálně nenechávejte stav baterie klesnout pod 20 %.

Baterie nejvíce trpí, pokud ji necháte dlouho vybitou. Po každé vyjížďce je vhodné připojit elektrokolo k nabíječce. Pokud nebudete elektrokolo delší dobu používat, vypněte hlavní spínač pohonu nebo vyjměte baterii z rámu elektrokola. Elektrokolo v pohotovostním režimu může spotřebovávat energii a vybíjet akumulátory bez vašeho vědomí.

Dodržujte doporučený čas nabíjení a po ukončení nabíjecího cyklu odpojte nabíječku.

Baterii skladujte v suchu a při pokojové teplotě. Extrémní podmínky podstatně zkracují životnost baterií. Vyhněte se velkému mrazu i teplu. Pokud to jde, neparkujte elektrokolo dlouhodobě na přímém slunci. V případě, že nebudete elektrokolo používat delší dobu např. během zimy, nabijte baterii na 50% a uložte ji na chladném a suchém místě.

Je třeba dodat, že baterie může degradovat i při dlouhodobém nepoužívání. Proto není vhodné pořizovat si akumulátory do zásoby.

Pokud zaznamenáte zkrácení dojezdu, kontaktujte svůj servis nebo prodejce. Servisní technik může provést formátování baterie elektrokola a tím podstatně zlepšit její vlastnosti. Tuto údržbu je vhodné provádět vždy, když pozorujete výrazné snížení kapacity akumulátoru. Je možné, že jste si koupili baterii vybavenou Battery Management Systemem (BMS). Tato technologie vám umožňuje provést formátování baterie kdykoli svépomocí. V tomto případě dodržujte pokyny uvedené v návodu k obsluze.

Nezapomeňte, že vaše elektrokolo se vám za příkladnou péči odvděčí dlouhým dojezdem. Jestliže máte jakékoliv pochybnosti ohledně stavu baterie, doporučujeme obrátit se na autorizovaný servis.