Jak vybrat elektrokolo?

ebike


V posledních letech zažívají elektrokola zejména v západní Evropě doslova boom. Nabídka se postupně rozšířila na stovky různých typů. Pro člověka mimo obor je tak stále obtížnější se v nepřeberné nabídce dostupných elektrokol orientovat. Hledáte to pravé elektrokolo právě pro vás? Nemůžete se rozhodnout? Potřebujete pomoc s výběrem? V následujícím textu naleznete ty nejdůležitější body pro správný výběr elektrokola.

Přemýšlejte, jak budete elektrokolo používat a kde na něm budete nejčastěji jezdit
Pokud již na kole jezdíte, zamyslete se nad svým stylem jízdy a převažujícím terénem. V zásadě mají totiž obyčejná kola a elektrokola podobné kategorie.

Užíváte si rádi těžko přístupné stezky a adrenalinové sjezdy? Rozhodně oceníte elekterické horské kolo, které vám pomůže urychlit cestu do kopce, abyste si mohli užít o to více akčních sjezdů.

Silniční elektrokolo zvolíte v situaci, kdy plánujete delší cesty po hladkém povrchu. Silniční elektrokolo má obvykle lehčí rám a díky vysoké kapacitě baterií rozšíří váš akční rádius až trojnásobně.

Stále si nejste jisti? Vždy můžete mít něco-mezi! Univerzální elektrokola jsou v současné době nejprodávanějším segmentem v oblasti, protože spojují výhody horských i silničních elektrokol. Na tomto druhu elektrokola se nemusíte bát vyrazit na lesní stezku ani podniknout výlet do sousedního města. Jedná se o všestranné volnočasové stroje.

Zvláštní kategorií mezi elektrokoly jsou čistě městská elektrokola. Jak už název napovídá, jde o elektrokola vhodná k osobní přepravě po městě. Jejich hlavní výhodou je nižší nástup pro snadné používání v civilním oblečení. Obvykle jsou také vybavena nosičem a košíkem na nákupy.

Vyberte umístění motoru
Výrobci elektrokol se neustále snaží přinášet nová řešení umístění pohonu elektrokola. Momentálně je na vrcholu popularity středové umístění motoru - motor elektrokola je nainstalován kolem osy šlapání. Elektrokolo tak získává výhodu nižšího těžiště a celkově je lépe vyvážené než elektrokola s ostatními typy pohonu. Příjemně se také zkracuje reakční doba elektroniky. Díky automatické volbě otáček okamžitě reflektující potřeby jezdce je elektrokolo se středovým pohonem úspornější než ostatní elektrokola.

Pokud zvolíte elektrokolo s umístěním motoru na zadním kole, dosáhnete přiměřených jízdních vlastností za poměrně nízkou cenu. Musíte se ale připravit na delší reakční dobu motoru a v případě sportovního využití i jistou nevyváženost rámu.

Na elektrokola s motorem umístěným na předním kole již v prodejnách nejspíše nenarazíte. Jde jednoznačně o překonanou technologii, která byla nahrazena elektrokoly s pohonem na zadním kole.

Věřte své intuici
Pokud jste si už zvolili základní typ elektrokola podle předchozích odstavců, můžete zhruba vyfiltrovat odpovídající elektrokola. Vydejte se do nejbližší prodejny nebo si je prohlédněte na internetu. Máte-li už nějaké zkušenosti s jízdou na obyčejném neelektrickém kole, sami zhruba poznáte vyhovující model. Věřte si a nenechte si zbytečně vnutit něco, co nechcete. Nebojte se zeptat prodavače nebo kontaktovat on-line podporu e-shopu.

Nezapomeňte na testovací jízdu
V době půjčoven a velkých cykloobchodů není nic lehčího, než si domluvit schůzku a strávit odpoledne zkoušením různých elektrokol. Vraťte se k bodu 3: Věřte své intuici! Vnímejte svůj pocit z jízdy a vyberte si takové elektrokolo, ke kterému okamžitě přilnete. Položte si zásadní otázku: Líbí se mi jízda na právě na tomto elektrokole? Pokud je odpověď ano, můžete přejít k otázkám na požadovaný dojezd elektrokola.

Zjistěte si, jaký je dojezd elektrokola v nejrůznějších podmínkách
Měli byte si rozmyslet, jak dlouhé trasy od svého elektrokola očekáváte. Dojezd elektrokola je jedna z nejvíce proměnlivých veličin. Velmi záleží na terénu, nastavení stupně přípomoci i váze jezdce. Vaše přání by měla být realistická. Obecně lze říci, že dojezd elektrokola začíná na 40 kilometrech u lehlých městských elektrokol s menší baterií. Čísla uváděná výrobcem berte s rezervou. V horském terénu při cestě do kopce se může dojezd elektrokola zkrátit až na polovinu.

Jeden bod navíc: Jaká je maximální rychlost elektrokola?
Je samozřejmé, že u netrénovaného jezdce se díky pomoci elektromotoru rychlost jízdy značně zvýší. Oproti klasickému neelektrickému kolu tak můžete jet mnohem rychleji. O kolik ale přesně? Nebudeme vás dlouho napínat! Většina elektrokol vyrobených v Evropě a Severní Americe může jet až rychlostí 25 km/h (15 mph).

Chcete-li dosáhnout vyšší rychlosti, je třeba kolo upravit přidáním tuningového čipu. Chiptuning elektrokol vám při použití na soukromém pozemku umožní překonat rychlostní limit. Podle našich zkušeností lze s upraveným elektrokolem dosáhnout bez problému rychlosti 35 km/h, 45 km/h a v některých případech 55 km/h i 65 km/h.

získat čip